Přírodní stavitelství Praha (CZ)

Tento teoretický seminář vám přinese přehled o výhodách a nevýhodách různých druhů ekostaveb a materiálů. Praktické návody jak a hlavně z čeho stavět kvalitní, zdravý a trvanlivý dům s dlouhou životností.

V současné době se dostává stále více do popředí spotřeba energií u staveb. V posledních letech prudce narůstá počet nízkoenergetických a pasivních domů. Tato nízkoenergetické výstavba vyžaduje použití velkého objemu izolací. Zde se nabízí možnost použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování a tím cenově výhodné. Jednoznačně nejvíce používaným materiálem v přírodním stavění je sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale podle způsobu jejich použití může prudce narůst pracnost na stavbě! Několik možných rozdílných konstrukcí a jak si ušetřit peníze i práci si ukážeme na příkladech několika staveb.

Tento leták lze stáhnout, uložit jako, pojmenovat „prirodnistavitelstvi.jpg“ vytisknout a vyvěsit třeba ve škole nebo knihovně a nebo poslat kamarádovi. Nejlepší věc jakou pro nás můžete udělat, moc děkujeme za podporu našeho snažení.

 

Seminář pro ty, kdo si chcete zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami nebo postavit zdravý dům nebo vás zajímají stěhovatelné domy a jurty. Budeme se věnovat výhodám a nevýhodám stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb. Povíme si, kde nakoupit jaký materiál a jak, kde a proč postavit slaměný domek, nízkoenergetický, pasivní nebo stěhovatelný dům…

Práce se slámou a hlínou je jednoduchá, ale pokud chcete postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu – je náročnější na informace…

 

Dále si probereme praktickou stavbu slaměného domku nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům). U nás v osadě máme omítky na jedné stavbě bez jakéhokoli zakrytí už rok a není zde žádné vymývání, žádný degrad materiálu! Probereme seznam dodavatelů, kde a co koupit, co se vyplatí si nechat vyrobit a kdy se mi vyplatí stavba svépomocí. Seminář bude převážně z pohledu stavitele, tedy plný dosti jednoduchých a praktických postřehů.

 

Seminář povede: Petr Skořepa 

ktorý stavia domy z dreva, slamy a hliny – netradičné kruhové alebo sťahovatelné domy. Testuje nové techniky na svojich stavbách a teda bude hovoriť o výhodách, problémoch a chybách na rôznych konkrétnych stavbách. Okrem praktických informácií Vám môže sprostredkovať nadobudnuté informácie z oblastí: pasívne domy, prírodné staviteľstvo, zelené strechy, sebestačné domy – earthships, získavanie energie, Geomantia, feng-šuej, liečiteľstvo, poriadok prírody.

Více o Petrovi najdete zde…

 

Reference na naše semináře najdete zde… . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme „Proběhlé akce“ a „Příběhy z osady„, v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku

 

 

 

  SOBOTA
9.00 – 11.00 úvod do přírodního stavitelství, proč, co lze a za kolik postavit, výhody.Nízkoenergetický, pasivní nebo soběstačný dům? Je treba drahé technologie jako nucené větrání, rekuperace nebo fungují i jednoduché fizikální principy? Funkční rekonstrukce starého domu na nízkoenergetický – jde to!

Různé alternativní stavby- Domy kryté zemí, Earthships, zemělodě. Solární domy, Biosolarhaus. Odolné konstrukce – Superadobe, DOME, kopule apod.. Rozdíly, výhody a nevýhody v našich podmínkách, ceny?

11.15 – 13.00 Materiály – Probereme jednotlivé konstrukční a izolační materiály, některé znáte, jiné ne. Plus kontakty na dodavatele netradičních materiálů. Vlastnosti, ceny, výroba a použití netradičních materiálů (ovčí vlna, dřevovlákno, geopolymery atd.).Recyklované stavební materiály-staré pálené nebo nepálené cihly, trámy, pěkná a dobrá okna a dveře, kde je v okolí sehnat. Jak udělat velké prosklenné plochy zadarmo. Střešní krytina na 40 let za pár korun. Jak a kde koupit celý dům za 20 tisíc Kč- jednoduchý a účinný návod.

Základy- několik variant a možností. Jaké základy si vybrat, rozdíly, ceny (zda patky, pásy, zemní vruty, použití plněných pneumatik- Earthship, betonová deska bez železa, pěnové sklo, kameny, štěrk apod.). Hydroizolace, tepelná izolace, radon, sklepy.

Střechy- rákosové, slaměnné střechy, dřevěné šindele, pálená taška, fólie. Zelené střechy, zimní zahrady, zelené stěny, předsazené skleníky u domu. Jak na to svépomocí v našich vlhkých a chladných podmínkách. Rosný bod v zimě a průměrné sluneční zisky nebo naopak přehřívání a vysušování.

 

13.00– 14 00 Oběd
14 00 – 15 00 Energie- nezávislost- soběstačnost. Kamna, termočlánky, fyzikální principy. Trombeho stěna, větrání, ohrev, soláry, chlazení… Akumulace tepelné energie do pevné hmoty nebo vody. Rychle a jasne, tedy stručne.
15 15 – 17 00 Hlína – hliněné omítky – podlahy – cihly.Dusaná hlína do bednění, války, COB, cihly – vepřovice, kotovice. Výroba vlastní voděodolné venkovní omítky z hlíny kolem nás za pomocí „Přírodní Alchymie„. Finální omítky, povrchové úpravy, dekorace, barvení, umělecká práce. Přírodní polymery.
17 15 – 19 00 Slaměné  domy obecně. Poučení z historie, životnost, únosnost, tepelná vodivost, neuvěřitelné akustické vlastnosti využívající nahrávací studia, ochrana před vlhkostí, požárem, myšemi a hmyzem. Difúzně otevřené nebo zavřené konstrukce a pozor na rosný bod!Různé techniky stavění ze slámy, jejich výhody a nevýhody. Samonosná sláma, objemová hmotnost, různé dřevěné konstrukce, dodatečná izolace domu slámou, sláma do podlahy a stropu apod.. Jaké slaměné balíky? Kde je sehnat a jakou kvalitní konstrukci si vybrat.  Raději malé nebo velké jumbo balíky nebo dokonce prefablikované panely?
 NEDĚLE
9 00 – 10 20 Efektivní technika „Toma Rijvena“, které dávám přednost a to z mnoha důvodů. Ekonomická a pevná, přitom úsporná na dřevo. Technika stavění ze slaměných balíků, která řeší veškeré možné problémy – hořlavost, myši, stlačenost, průvzdušnost, tepelné mosty apod.Jak postavit menší dům pro dva do 150.000 Kč i s vybavením. Rostoucí dům, přistavíte časem dle potřeby, tedy bez hypotéky. Dokonce tzv. Low-tech a stále nízkoenergetický domek lze postavit téměř zadarmo.

Jak postavit rodinný dům 100-140m2 užitné plochy a s běžným Evropským komfortem svépomocí a do 1mil. Kč.
Ukázky, inspirace, postupy a chyby z několika staveb slaměných domů.
Praktické fotonávody.

10 30 – 11 15 Jak postavit slaměnou jurtu – nízkoenergetický kruhový dům – fotonávod. Praktický fotonávod. Podrobný rozpočet, konkrétní soupis co kolik stálo.
11 30 – 13 00 Výběr pozemku, cesta za sny – štestí, náhoda :), intuice, pocity, tvorba záměru. Tato úvodní hodina vám pomáhá upravit si váš projekt na život. Učíme se oživovat hmotu.Stavební zákon jinak – stav. povolení, územní plány, jak jednat s úředníky, účelové stavby, stavby na zemědělské půdě, pojištění, hypotéky, byrokracie je nepřítel nebo spojenec. Možnosti, které mnohé příjemně překvapí.
 13 00 – 14 00 Oběd
14 00 – 15 30 Feng-shui, elektromagnetický smog, geopatogenní zony, rozvody elektřiny a vody v domě. Záporné anionty – vliv na zdraví obyvatel, CO2, výběr materiálu a povrchových úprav do interiéru.Tvary domů a střech, tvarové rezonátory, co se děje v pyramidě, aplikace a vliv Bioarchitektury na pocity obyvatel. Vnímání, jak se cítíte v různých stavbách.
15 45 – 17 00 Kompostovací záchody, kořenová čistírna odpadních vod. Jak fungují v zimě. Skutečná účinnost a stavba svépomocí. Praní, odpady, šedivá a černá voda, malá bioplynka a vytápění nebo ohřev kompostem – Biomilíř.Závěrečný humor a povídání o Ekovesnici, zdraví, terapii tmou, vyzkoušení si, pomoci na stavbách jiným a pak vám ? a tak vůbec. Zahodit důležitost.

 

 

Začínáme v sobotu v 9 00 (přijďte prosím dříve, mezi 8-9 je prezentace) a končíme v 19 00. Oběd bude 13-14 00 hod, večeře v 19 00 hod, snídaně v 8 00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře v neděli mezi 15-17 hodinou, podle množství otázek.

Každý účastník celého semináře si odnese velké množství informací, tedy veškeré použité prezentace, texty, obrázky, návody, kontakty, odkazy a seznam dodavatelů a ještě mnohem více k domácímu použití a dalšímu samostudiu na DVD.

Seminář je jako celek a přednášky na sebe vzájemně navazují! Po dohodě je možné si jej rozdělit (například SO v Praze a NE v Brne).

 

Místo konání je: 

Studio DanceLab

U Zvonařky 9, Praha 2 – Vinohrady – blízko metra I.P.Pavlova a Náměstí Míru

Kde nás najdete:
www.dancelab.cz/prostory/mapa/

 

Doporučený příspěvek na naše vaše aktivity (nyní sbírka na novou sdílenou školu) 3.000,-  (2.700,-  při poslání příspěvku nebo zálohy 14 dní a déle před seminářem)Pro absolventy nějakého našeho předchozího semináře, také pro páry, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené třeba o 400 Kč méně.
Co sebou Každému asi týden před seminářem posíláme podrobnější informace. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako „Toto není SPAM“.Určitě je dobré si vzít něco na sezení pod sebe, deku, polštářek, karimatku, přezůvky, psací potřeby. Je to tančírna, tedy židlí tu moc není :).
Ubytování Příspěvek tančírně: 100,- spaní ve vlastním spacáku na vlastní karimatce.Z kapacitních důvodů není možné s sebou brát rodinné příslušníky ani jiné lidi neúčastnící se kurzu.
Strava NEPOSKYTUJEME
v okolí restaurace, potraviny, rychlé občerstvení, Indická jídelna nebo třeba Čajovna jedna báseň www.jednabasen.unas.cz/indexbasen.html
Záloha a příspěvek Pro rezervaci místa nám prosím pošlete příspěvek (jako zálohu) 500 Kč na 4200270652/6800 nebo 20 EUR na eurový účet 2500288855/8330 (pro mezinárodní převody IBAN: CZ1720100000002500288855, Bic/Swift: FIOBCZPPXXX). Jako variabilní symbol uveďte vaše telefonní číslo, tak jak ho uvedete do objednávky. Děkujeme.V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a rádi vás přesuneme na jiný termín. Jinak zálohu použijeme na naše vaše aktivity. Zbylé příspěvky lze provést i na místě.

 

 

Přihlásit se můžete přímo  ZDE…   kliknutím na „registrovat na tuto akci“ nad nebo pod článkem.

 

 

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice o.s. a Eko-osada o.z.

Translate »