23.-25.6.2017 Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků (CZ/SK), Modra pri Bratislave

Praktický workshop přímo na stavbě nízkorozpočtového a zároveň také nízko-energetického domu z přírodních a recyklovatelných materiálů. Jak stavět efektivně svépomocí tak, aby se nám stavba zbytečně neprodražila a postavili jsme kvalitní a přitom levný dům s výbornou užitnou hodnotou a dlouhou životností.

Jedná se o komplexní výuku zážitkovou formou zhuštěnou do jednoho víkendu. Tedy:

Využití slámy a hlíny ve stavebnictví – vlastnosti slaměných balíků a nepálené hlíny a různé konstrukční systémy – jejich výhody a nevýhody.

 

 • Kvalitní a levné základy (a sklep) z nabíjených pneumatik
 • Úsporná dřevěná konstrukce a hutnění slaměných balíků do konstrukce podle Toma Rijvena a její výhody oproti jiným
 • Hliněné omítky na různé povrchy – úprava přídržnosti, výroba a aplikace hliněných směsí
 • Hliněné omítky – příprava kvalitní a odolné vlastní směsi z místních zdrojů – na hrubé a jemné omítky. Zlepšení odolnosti hlíny přidáváním fermentace
 • Příprava hliněné jemné malty z pytlovaných směsí
 • Probarvování omítek, barevné nakopané jíly
 • Finální omítky – dekorace, plastiky, vyškrabávání, nanášení více barevných vrstev.
 • Výroba vlastních hliněných cihel
 • Jak vyrobit hliněnou polici, lampu, lavici, nebo dekoraci, kterou až po vyschnutí připevníte
 • Malování a dekorace hlínou na sklo nebo hladké, lakované povrchy
 • Finální voděodolná úprava hlíny (voskování hliněné podlahy, natírání sprchového koutu lněným olejem, velkovní malování vodoodpudivým vápeným nátěrem).

 

Reference na naše semináře najdete zde… . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme „Proběhlé akce“ a „Příběhy z osady„, v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku

 

Nepálená hlína je uznávaným materiálem jak pro své přednosti spojené s energetickými úsporami, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka.

Příprava hliněné hrubé a jemné malty z lokálních zdrojů a z pytlovaných směsí. Naučíme se jak využít plastičnosti hlíny a barevnosti různých jílů. Dekorativní omítky, modelování. Seminář probíhá z 1/4 předáním teoretických znalostí a z 3/4 praxe.

Pro zkoušky a testy je možno si přinést vlastní hlínu (množství 1 – 2 kbelíky i více).


Budeme na stavbě slaměnohliněného domku, takže se určitě zašpiníme :-).

Seminář povede stavitel: Petr Skořepa

Staví netradiční, kruhové nebo stěhovatelné domy z přírodních a recyklovaných materiálů, nejvíce však ze dřeva, slámy a hlíny. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Staví EKO-LOGICKY – ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů – pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy – earthships, získávání energie, geomantie, feng-šuej, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí.

 

Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměno hliněný dům svépomocí nebo se chtějí naučit jak si vlastní uměleckou tvorbou vyzdobit dům.

Také vhodné pro řemeslníky, kteří se chtějí hlínou zabývat.

Začínáme 1.den večeří v 18:00 (přednášky 19:00- 22:00). 2. den začínáme v 9:00 a končíme v 19:00. Oběd ve 13:00 hod, večeře v 19:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře 3 den mezi 16-18 hodinou. Celkem to je 18 přednáškových a praktických hodin!

Fotky z našich staveb a pozemku najdete na facebooku a v galerii. 

Stavíme nyní malý slaměnohliněný domek. Možná se dostaneme i na hliněnou letní kuchyň, kde bude hliněná pec na pečení chleba, sezení z hlíny s prolézkami pro děti pod rákosovou střechou… A zároveň bude sloužit jako ukázka různých alternativních metod stavění. Tvoříme ukázky ze slámy a hlíny jako například Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou), COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice, dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.

Když prší budeme dělat hliněné omítky a cihly pod střechou. Nebo se někteří mohou připojit když vyrábíme solární parabolu – vařič na sluneční teplo, solární pec, odpařovací lednici nebo nějaký jiný jednoduchý nápad… Máme zde na ukázku malou solární elektrárnu, venkovní sprchu, kompostovací záchody, hliněnou podlahu a již nějaké ukázky hliněných cihel a omítek z hlíny.

Vyrábíme zde ze surové ovčí vlny izolaci. Tedy je zde spousty praktických funkčních ukázek alternativního stavění, dekorací a získávání energie.

Místo konání: Modra pri Bratislave. Bližší informace posíláme přihlášeným, jenž poslali zálohu na účast.

Prosím domlouvejte na společném cestování ! Kdo jedete autem (kdy, kam od kud a telefon), tak kdo se rádi svezete s někým (kdy, kam, od kud, telefon) zde:

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

Doporučený příspěvek na naše vaše aktivity (aktuální sbírka je na dětský přírodní tábor, komunitní centrum a OázyŽivota.cz) 2.400,- Kč, nebo 2.200,- kč (80,- EUR) při poslání příspěvku nebo zálohy 14 dní a déle před seminářem)

Pro absolventy nějakého našeho předchozího semináře, také pro páry, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené třeba o 500 Kč (20EUR) méně.

Co sebou Každému asi týden před seminářem posíláme podrobnější informace. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako „Toto není SPAM“.

Určitě je dobré si vzít něco na sezení pod sebe, deku, polštářek, karimatku, přezůvky, psací potřeby, svítilnu a něco do deště a pracovní obuv a oděv, který si můžete zamazat od hlíny.

Ubytování 1. Toto ubytování je v ceně. Spát zde lze ve vlastním spacáku na vlastní karimatce ve vlastním stanu, plátěné jurtě nebo jinde na pozemku.

Z kapacitních důvodů není možné s sebou brát rodinné příslušníky ani jiné lidi neúčastnící se kurzu bez předchozí domluvě! Pokud chcete vzít nějaké své mazlíčky, tak to oznamte předem!

3. Další jiné ubytování pro celé rodiny s detmi v okolí najdete napríklad zde:

Ubytovna škola Myjava za 8EUR na osobu a noc.

Penziony a hotely v okolí na Slovensku.

Penziony, chaty a hotely Morava.

Penziony, chaty, domy, hotely v CR a SR v okolí.

Strava Bude společná, vegetariánská až spíše veganská… Příspěvek 220,- (9 EUR) osoba/den, tedy 3xjídlo, čaj, zákusky a svačiny.
Záloha a příspěvek Pro rezervaci místa nám prosím pošlete příspěvek (jako zálohu) 500 Kč (20 EUR) na 4200270652/6800 české nebo v EUR na slovenské č.ú. 2500288855/8330 (pro mezinárodní převody IBAN: CZ1720100000002500288855, Bic/Swift: FIOBCZPPXXX). Jako variabilní symbol uveďte vaše telefonní číslo tak jak ho uvedete do objednávky. Děkujeme.

V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a rádi vás přesuneme na jiný termín. Jinak zálohu použijeme na naše vaše aktivity. Zbylé příspěvky lze provést i na místě.

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

Přihlásit se můžete přímo zde kliknutím na „registrovat na tuto akci“ nad nebo pod článkem.

Pokud to z nějakého důvodu nejde (míváme závadu na stránkách, nebo vám nepřijde obratem potvrzení na email), nebo přihlásit se můžete i zde:   PRIHLASIT    ZDE…

 

 

 

 

 • ekovesnice@gmail.com
 • +421 944 293 223+421 944 293 223     (Slovensko)
 • +420 739 486 553+420 739 486 553     (Česko)

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »